Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO hakkında giriş seviyesinden itibaren kapsamlı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

SEO kelimesi, Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu kelimelerinin baş harflerinden gelir.

Web sitelerini arama motorlarının istediği doğrultuda optimize etmektir. Bir çok kriter arama motorları tarafından detaylıca verilir gizli değildir. Siteleri üst sıralarda çıkarmak için gerekli olan kriterlerin bir çoğunu uygulamak gerekir.

Uygulama biçimleri değişkenlik gösterebilir. Kriterlerinden bir tanesinin gereğinden fazla uygulanması web sitenizi arama sonuçlarından silebilir. Fakat bir çok kriteri doğru uygulasanız bile sizi üst sıralarda çıkartmak için yeterli olmayabilir.

SEO Başlangıç Rehberi – TemeL SEO

Seo’ya başlamak için tam bir nokta bulunmaz. Bir çok kriteri uygulamanız gerekiyor. Bu kriterleri başlık altında vererek açıklamaya çalışayım.

Domain Adı ve Anahtar Kelimeler

Domain adının yaşlı olması söylenir. Fakat hedef sektörde rekabet yoksa bu çok gerekli değildir. Rekabet olsa bile illa eski domain olsun diye bir arayışa girmeyin. Eski domain önceden aldığı backlinklere sahip ise değerlidir.

Com, .com.tr ve .net uzantılı domainler Google’ın aradığı özellikler değildir. Fakat ziyaretçilerin domain adına kolay ulaşması sitenize geri dönüşleri arttırır. Bu yüzden domain uzantısı iyi seçilmeli. Kanıtlanmamış yani üstünde kanıtlamak için zaman bulamadğım bir teorim var. .net uzantılar daha iyi tepki veriyor. Bu teorim desteksiz olsa da com domain bulamadıysanız .net’e yönebilirsiniz.

Anahtar kelimeniz domain adında geçmelidir. Bu sadece domain adresinde değil bir çok işlemde geçerli. Sayfa başlığı, sayfa açıklama başlığı gibi yerlerde anahtar kelimeniz başlangıçta olmalı. Tam eşleşen bir anahtar kelime domaininiz olsa bile kalitesiz bir site arama sonuçlarında yer alamaz.

Domain bitiş tarihine uzun bir süre kalmalı ve kayıt edici bilgileri gizli olmamalı derler. Yeni projeler için boş yere 3 yıl domain ücreti ödemeyin. Kayıt sahibinin gizliliği ise muamma bir konu. İletişim sayfasındaki bilgileriniz ile domain sahibi bilgilerinizi aynı tutmaya çalışın. Belki işe yarıyordur.

Hosting ve SSL

Hangi bölgede hizmet veriyorsanız hosting hizmeti veren firmanında size sunucuları aynı bölgeden verdiğine emin olun. Sitenizin hızı SEO için etkendir. Ziyaretçilerin siteden çabuk çıkma oranı SEO puanınızı düşürür. SSL sertifikasının Google için önemli olduğunu ve sıralamaya etkisi olduğu kendi bloğunda açıklamıştı.

Site İçi Seo Kriterleri

Site içi SEO kriterleri sitenizin arama sonuçlarında çıkmasında en önemli eylemleri oluşturur.

Maddeler halinde sıralarsak;

 • Sayfa başlığı ve sayfa açıklaması (meta description) anahtar kelimelerinizi içeren cümlelerden oluşmalıdır.
 • Makale yapısı H1, H2 ve H3 etiketlerinden oluşmalıdır. Bir sayfada en fazla 1 adet H1 etiketi kullanılmalı. H2 ve H3 etiketleri sayısı çok fazla olmamalı. Gerekirse H4 etiketi ile yazı uzatılmalı. Bu sayılara elinizden geldiğince uymalı ve mümkünse sıraya göre dizmelisiniz.
 • Meta Description uzunluğu 156 karakteri geçmemelidir. Ayrıca arama sonuçlarında açıklamalar 159 karaktere kadar gözükür.Sayfa başlığınız (Title) 69 karakteri geçmemelidir.
 • Bir sayfada diğer sayfalara verilen link sayısı 100 adetten fazla olmamalı. Dış linklerde genellikle rel=”nofolow” tagı eklenmeli.
 • İç ve dış linklerinizde çalışmayan link olmamalı ve sürekli kontrol edilmeli.
 • Canonical bağlantılar sayfalara eklenmeli.
 • Makaleler en az 200 kelime içermeli. Google yazı denetimi yaptığını söylüyor. Bunu Türkçe’de yapıyor mu dahi anlamına gelen de’den ahberleri var mı bilmiyoruz ama siz yine de dikkat edin. Bu ziyaretçileriniz için de iyi bir şey.
 • Yazılarınızın okuma düzeyini Goolge ölçebiliyor. Doğru y ada yanlış makalenin eksik, kısa veya uzun olduğu hakkında yorum yapıyor. Sadece ve kısa cümlelerle işi bitirin. Uzun cümleleri ve tekrar ede kelimeler robotlar için iyiye işaret değil.
 • Makalelerde resim, grafik ve videolar bulunmalı. Resim ebatları optimize olmalı. Alt tagı her resimde kullanılıp resmin ne olduğu anlatmalı. Bunlar sitenizin kaliteli içerik barındırdığı mesjaını verir.
 • Kelime yoğunluğuna özellikle yeni sitelerde dikkat etmelisiniz. Anahtar kelimenizde çıkmak için yazıda her yere eklemeyin. Özellikle domain adınızda anahtar kelimeniz geçiyorsa ana sayfada anahtar kelimeyi çok sık kullanmayın. Bu ceza almanızı sağlayabilir.
 • Alakalı yazılarınızı birbirlerine linklemeyi unutmayın. Hatta bazı makalelere topluca ulaşılabilir bir sayfa yaratın.
 • Yazılarınıza ve esinlenmelerinize kaynak vermeyi unutmayın. Kaynaklarınıza link vermekten çekinmeyin. Ben iyi olduğuna inansam da Google bu işlemin sıralamaya etkisi olmadığını söylüyor.
 • Madde imi ve işaretler kullanarak makalenizi daha okunur hale getirin.
 • Sayfa linkleriniz robotlar tarafından kolayca okunabilir olmalı. aladiniz.com/sayfa-aciklamasi/ güzel bir örnektir.
 • Ana sayfanızda paragraf oluşturacak uzunlukta yazılar olmalı.
 • Etiket sistemi kullanacaksanız ilk zamanlarda çok fazla etiket girişi yapmayın. Etiket sistemini imleme sistemi olarak kullanın. Etiket sayfalarına açıklamalar ekleyin.
 • Yazılarınızda sizin için önemli kelimeleri bold yani kalın yazı olarka işaretleyin.
 • Site içi bağlantılarınıza sayfa adını (title) mutlaka ekleyin.
 • Slayt resmi ana sayfayı kaplayan tasarımlardan uzak durun. Görünüm güzel olabilir ama sitenizin kullanışlı olmasını engeller.
 • Sayfa altında anahtar kelimenizi yazarak ana sayfanıza link verin. Aynı sunucuda bulunan diğer sitelerinize özellikle farklı sektörde ise link vermeyin. Unutmayın dışarıya verilen her link sitenizin rankından giden bir puandır.
 • Ziyaretçilerin hemen çıkmaması için sitenizi dizayn edin. En az 3 sayfa gezmelerini sağlayın. Sayfa gezinmeleri ve sitede durma sürelerini uzattıkça sıralamalarınız yükselecektir. Mutlu ziyaretçinin geri gelmesi de Google’e bu sitenin alanında kaliteli bir site olduğu mesajı verir.

* Bu konu diğer bir çok kriteri yıkabiliyor. Web sitesi Google kriterlerine tam uymuyor ama ziyaretçiler siteden ayrılmıyor, uzun süre geçiriyor ve tekrar tekrar geri geliyor. Sadece tarih formatında başlıklarla web sitesi alanında ilk sıralarda yer alabiliyor. İnsanlar seviyorsa Google için de sorun olmuyor.

 • Web sitenizde Breadcrumb yapısını kullanın. Neredeyse bütün WordPress temalar bunu destekler.

 • Yorumlar, yorumlar ve yorumlar. Web sitenizde yorumlara yer vermelisiniz. İnsanlar yorum yazmayı severler. Her yorum sizin altın paradır. Sitenizi güncel tuttuğu gibi itibarını da yükseltir. Özellikle üst sıralarda yer alan sayfalarda onlarca yorum yapıldığını görebilirsiniz.

Diğer etken kriterler

 • Bir domaini ceza almış bir kişiyseniz Goolge sizi spamcı birisi olarka düşünebilir.Bu yüzden SEO firmalarıyla çalışırken sizi hesaplarına eklemesini izin vermeyin. Kendi Webmaster tools hesabınızı kullanın.
 • Sözleşmeler, gizlilik ve kullanım koşulları sayfalarınızı oluşturun. Bu güvenilir bir site olduğunuzu destekler.
 • Youtube videoları arama sonuçlarında uzun zamandır çıkıyor. Kaliteli biriçerikle siz de videolarınız ile arama sonuçlarında yer alabilirsiniz.
 • Backlink, yani aldığınız bağlantıların sitenin gücü kadar sıralamya etkisi bulunuyor. SEO adına etkili bir olay ama oldukça tehlikeli. Ayarı iyi vermelisiniz. Para ile satın almamalısınız. Ödemesini yapmadığınız bir bağlantı silindiğinde eski yerinizden geriye ışınlayabilir. Yeni sitelere backlink almamalı, içeriğinize güvenmelisiniz.
 • .edu veya .gov uzantılardan backlink alacağı diye heba olmayın. Google bu konuda tld’nin önemli olmadığını söylüyor. .edu veya .gov uzantılı sitelere çok fazla ziyaret adlığı ve çok backlink verildiği için güçlüler.
 • Kötü komşulardan gelen bağlantılar sitenizi geri itebilir. Bunun için bağlantı aldığınız siteleri iyi kontrol edin ve gerekirse kabul etmeyin.
 • Wikipedia’dan bağlantı almak. Nofollow backlinkleri Google izlemiyor. Fakat Wiki’de kaynak gösterilmek olumludur.
 • Schema.org Microformats kullanın.
 • DMCA Şikayetleri alırsanız web siteniz tamamen çöpe dönüşebilir. Bu yüzden yazılarınızı izinsiz başka sitelerden almayın. DMCA sayfaların içeriğini kaydediyor ve hangisinin önce yazdığını tespit edebiliyor.Google DMCA raporlarını değerlendiriyor sitelere ceza veriyor. Geri dönüşü olmayan bir ceza!
 • Google yerel aramalara göre, ziyaretçinin konumuna göre arama sonucu sunabiliyor. Bunun için Google işletme kaydınızı mutlaka açın.
 • Markalı aramalar sıralamanızı yükseltir. Ziyaretçiler bir bilgiye sadece istediği sitede ulaşmak için marka adını anahtar kelimeye ekler. Bu durum çoğaldıkça o kelimede yükselme sağlarsınız.
0 0 votes
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x