WordPress ile E-Ticaret Sitesi Kurma İşlemleri (Woocommerce)

Bu yazıda size fiziksel ürünleri listeleyip satabileceğiniz bir e-ticaret sitesi kurmayı öğreteceğim.

Bu dersin sonunda, e-ticaret siteniz şu resimle benzer bir şey olmalıdır :

Ayrıca Themeforest tarafından ücretsiz dağıtılan bir temayı sisteme kurarak bir demo örneğini çıkarttım. Buradan inceleyerek Woocommerce ve  WordPress ile mağaza kurarsanız nasıl bir şey olabilir daha iyi anlayacaksınız.

magaza.websitecanavari.com

Üürn yerine hizmet satışı yapmak istiyorsanız kurumsal bir web sitesi kurmanızı öneririm. (E-TİCARET SİTESİ DEĞİL) İşte ücretsiz web sitesi kurma rehberi.

10’dan fazla farklı ürün satmayı planlıyorsanız, okumaya devam edin.

E-Ticaret için ÜCRETSİZ WordPress + WooCommerce kullanın (ÜCRETSİZ)

Bir cümle içinde WooCommerce, WordPress web sitenizi tam işlevli bir e-ticaret mağazasına dönüştürmenin en iyi yoludur.

İşte özellikler:

 • Teknik olarak konuşursak, WooCommerce bir WordPress eklentisidir. Çalışması için diğer eklentiler gibi yüklenmesi ve etkinleştirilmesi gerekir.
 • Ücretsiz ve açık kaynaktır – Tıpkı WordPress gibi – herhangi bir lisansa, herhangi bir şeyin sona ermesine, kimsenin herhangi bir noktada para istemek zorunda kalmazsınız.
 • WordPress için en popüler e-ticaret eklentisidir.
 • (Muhtemelen) en zengin özellikli eklentidir.
 • Kendin kur ve yapılandır.
 • Kurulum hızlıdır . Genellikle bir öğleden sonra sistem hazır olur.
 • Halihazırda WordPress sitenizde bulunan herhangi bir tasarım / temayla çalışır; mevcut web sitenizin dizayn edilmesine gerek yoktur.

Bu listeye devam edebilirim. Bunun yerine Woocommerce size bir e-ticaret sitesi istiyorsanız her şeyi veriyor diyerek tamamlıyorum.

WordPress + WooCommerce ile ne satabilirsin?

Bir çok şey:

 • Dijital ürünler (örn. yazılım, indirmeler, e-kitaplar),
 • Fiziksel ürünler,
 • Hizmetler,
 • Rezervasyonlar (örneğin randevular için veya başka bir şey için rezervasyon yapılabilir),
 • Abonelikler,
 • Diğer insanların üye olarak ürünlerini satmasını sağlayabilir,
 • Özelleştirmeler (ör. ürün listelemelerinizin üst kısmındaki ek özelleştirmeler) ve daha fazlası.

Başka bir deyişle, web sitenizle para kazanabilirsiniz .

WooCommerce size bir fiyat etiketi atanmış bir şey satmanızı sağlar. Herkes bunu kullanabilir (zaten bir WordPress sitesi kurmayı başarmış iseniz, o zaman WooCommerce’ı de kullanabilirsin demektir).

WordPress ve WooCommerce ile onine mağaza nasıl oluşturulur?

Not. Rehberin bu bölümünün amacı, mağazanızı mümkün olan en kısa sürede çevrimiçi hale getirebilmeniz için WordPress’de işlevsel bir e-ticaret mağazası kurmanın en basit yöntemini sunmaktır. Bu nedenle yalnızca önemli şeylere odaklanacağım ve daha gelişmiş yönleri atlayacağım.

ADIM 1. Bir alan adı ve web barındırma alın

Bir online mağaza veya herhangi bir başka web sitesi oluşturmak için iki şeye ihtiyacınız olacak:

 • Alan adı , mağazanızın web’deki benzersiz adresi. magaza.com gibi bir alan adı.
 • Web Hosting , temel olarak web sitenizi saklar ve sonra onu ziyaret etmek isteyen herkese hizmet eden sunucu.

Yüzlerce farklı barındırma / alan sağlayıcı var. Zamanla hangi hosting firmalarını tercih etmelisiniz detaylıca ekleyeceğim.

Alan Adı Domain Nereden Satın Alınır?

Genellikle Godaddy.com üzerinden domain alır ve müşterilerime kendi sunucum üzerinden hizmet veririm. Kampanyalı olarak 4.99 TL gibi bir fiyattan ilk domaininizi alabilirsiniz. Sunucu maliyetleri çok yüksek olduğu için sizin bireysel hosting almanız gerekiyor. Bireysel WordPress hosting fiyatı şu an için aylık 11.49 TL.

Neden bu firma? Çünkü hem ekonomik hem de güvenilir. Web Site Canavarı ziyaretçileri buraya tıklayarak hosting ve domain indirimi satın alabilirler.

ADIM 2. WordPress’i kurun (ÜCRETSİZ)

Hosting hesabınıza WordPress yükleyeceksiniz. Genelde hosting panelinizde WordPress’i tek tıkla yüke benzeri özellikler olur. Anında kurulum yapabilirsiniz. Hosting firmanız biraz eski sürüm sunuyorsa dert etmeyin, güncelleme yapmak çok kolay. WordPress kurulumu hakkında detaylı bilgi için buradan devam edin.

Şimdi boş WordPress web sitesini güzel bir eklenti olan Woocommerce ile inşa edelim.

ADIM 3. WooCommerce Eklentisi Kurulumu (ÜCRETSİZ)

Eğlence şimdi başlıyor. WordPress panelinden eklenti yüklemeye gidin. Yeni ekle menüsünden arama kısmına “woocommerce” yazın.

Eklentinin yanındaki “Şimdi Yükle” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Birkaç saniye sonra, düğmedeki metin “Etkinleştir” olarak değişecektir. Devam edin ve tıklayın.

Bu aşamada, WooCommerce’in ekran başlatma / kurulum sihirbazını göreceksiniz. Bu şey işlemi daha kolay hale getirir ve her şeyi elden geçirir.

Başlamak için “Başlayalım!” yazısını tıklayın.

Sonraki ilk kurulum adımlarını ve ürün ekleme işlemini dilerseniz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

E-Ticaret sistemlerinin düzgün çalışması için bazı sayfalara ihtiyaç duyarlar. WooCommerce sihirbazı ilk kurulumda bu sayfaları sizin için oluşturur.

Bu sayfalar aşağıdakilerdir;

Hesabım: Kayıtlı müşterilerin profil hesabı bu sayfadır. Geçmiş siparişleri buradan görebilir ve diğer ayrıntıları inceleyebilirler.

Mağaza: Ürünlerinizin görüntüleneceği sayfadır. Dilerseniz adını değiştirebilirsiniz.

Ödeme: Müşterilerin ürün için ödeme yapacağı ve satışı sonlandırmak için gerekli olan alanları gireceği yerdir.

Sepet: Müşterilerinizin ödemeye başlamadan önce siparişlerini ayarlayabilecekleri alışveriş sepeti.

Sihirbazın düzgün çalışması için yapmanız gereken tek şey devam butonlarına basmaktır.

Mağaza Konum ve Vergi Ayarları Yapımı 

Mağazanızın nerede bulunduğunu seçeceğiniz ve vergi ayarlamalarını yapacağınız alan burasıdır. Vergi kısmında karışıklık yaşarsanız sonrasında düzenlemeniz mümkün olacağı için bu adımı atlayabilirsiniz. Abd’de vergi oranları hakkında daha iyi bilgiye sahip olan sistem Türkiye’de bir kaç ayara daha ihtiyaç duyabilir. Muhasebeciniz ile görüştükten sonra ürünlerinizi vergi dahil mi hariç mi satacaksınız daha iyi karar alabilirsiniz.

Bir Ödeme Yöntemi Seçin (PayPal olsa da önersek)

Online ödeme kabul edebilmek bir e-ticaret sisteminin olmazsa olmazıdır.

PayPal, Türkiye’de çalışmak için gereklilikleri kabul etmeyince çekilmek zorunda kalmıştı. Bu durum olmasa hem alış hem de satış için harika bir markaydı. Stripe ve çek kullanımı da bizim için uygun değil. Bu menüde bize gerekli olan Banka Transferi (havale/eft) veya Kapıda Ödeme seçeneğidir.

Tercihlerinizi yapın ve devam edin.

Bu adımda sizi başarılı bir şekilde kurulum yaptığınız ekran karşılayacak.

ADIM 4. İlk ürününüzü ekleyin

Artık diğer ayarları yapabilmek için ürünleri eklemeniz gerekiyor. Ürünleri eklemeye başlamak için kontrol paneline gidin ve Ürünler / Ürün Ekle menüsüne gidin.

Karşımızda klasik WordPress ekranı olacak. Bu ekranı kısaca anlatalım.

 1. Ürün adı
 2. Detaylı açıklama alanı. Bu alana istediğiniz uzunlukta bilgi girebilirsiniz. Sadece basit metinler değil, resimler, sütunlar, videolar gibi bir çok materyal ekleyebilirsiniz.
 3. Ürün veri bölümü. Bu alanda eklenen ürünün türünü belirlersiniz. İndirilebilir bir ürün mü, yoksa sanal bir ürün mü buradan belli olur. Hizmetler bir sanal üründür.
  1. Genel. Burası fiyatlandırmayı ve vergileri ayarlamanıza yarıyor.
  2. Envanter. WooCommerce, stok seviyelerini yönetmenizi sağlar.
  3. Nakliye. Nakliye ağırlığını, boyutlarını ve maliyetini ayarlayın.
  4. Bağlı Ürünler. Satışlar ve çapraz satışlar gibi şeyleri ayarlamak için kullanılır. Bunu alan bunu da aldı gibi.
  5. Özellikleri. Buradaki özel ürün niteliklerini ayarlayın. Örneğin, gömlek satıyorsanız, alternatif renkleri ayarlayabilirsiniz.
 4. Kısa Açıklama. Bu, ürün sayfasında adın altında görüntülenen metindir. Ürünün ne olduğunu kısa bir özet olarak en iyi şekilde işler.
 5. Ürün kategorileri. Benzer ürünleri gruplayacak şekilde ayarlayın. WordPress standart kategori sistemi ile aynı şekilde çalışır.
 6. Ürün Etiketleri. Ürün veritabanınızı düzenlemenize yardımcı olacak tek yol. Standart WordPress etiketleri gibi çalışır.
 7. Ürün resmi. Ana ürün resmi.
 8. Ürün Galerisi. Ek ürün resimleri.

Ayrıca, bu paneli ilk ziyaretinizde WooCommerce, her alanın amacının ne olduğunu açıklamak için kullanışlı bazı araç ipuçları gösterir.

Yukarıdakilerin hepsini ayarladıktan sonra, büyük Yayınla düğmesini tıklamanız yeterlidir ve ilk ürününüz eklenmiştir!

ADIM 5. Online mağazanız için bir tema seçin (ÜCRETSİZ)

Her şeye başlamadın önce ürün eklemenin bir diğer faydası da düzgün tema seçebilmenize yardımcı olmasıdır. Ürünlerinizi ekledikten sonra e-ticaret siteniz nasıl gözükecek kolayca karar verebilirsiniz.

Resmi WooCommerce teması StoreFront olarak adlandırılıyor. Genel olarka başlangıç için yeterlidir ve ücretsizdir. Ücretli temaları themeforest.net eticaret temaları sayfası üzerinden kontrol edebilirsiniz. 39$’dan başlayan fiyatları bulunmaktadır.

Geçerli temanıza sadık kalmaya karar verdiyseniz veya yeni bir şey yapmaya karar verdiyseniz veya WooCommerce tarafından optimize edilmiş olsanız da, daha sonra yapmanız gereken şey, mağazanın tek tek sayfalarının iyi görünmesini sağlamaktır.

E-ticaret sitesi tasarımının kuralları

Bir e-ticaret sitesinin tasarımını iyi yapan şey nedir?

İşte önemli noktalar:

 • Tasarım net olmalı ve hiçbir şekilde kafa karıştırıcı olmamalıdır. Kafası karışan bir ziyaretçi hiçbir şey satın almaz.
 • Merkezi içerik bloğunun ziyaretçinin dikkatini siteye geldikten hemen sonra kapması gerekiyor. Bu merkez blok, ürünlerin görüntüleneceği yerdir.
 • Duyarlı ve mobil cihazlar için optimize edilmiş olmalı. Araştırmalar, internetteki insanların yaklaşık% 80’inin akıllı telefonu olduğunu belirtiyor. Ve başka bir araştırmaya göre, mobil ziyaretçilerin% 61’i sinir bozucu bir mobil tarama deneyimi yaşarsa siteden hemen ayrılır ve rakiplerinize gider. Başka bir deyişle, web sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmiş olmasını sağlamak çok önemlidir.
 • İyi bir kategori ve menü yapısı. Kolay anlaşılan menüler ziyaretçilerinizin aradığı sayfayı bulması için gereklidir.

Ödeme Sayfası

Satın alma sayfası en heyecan verici yerdir. Siparişlerin satın alınıp ödeme yöntemi burada seçilir. Ödeme sayfası mutlaka tam genişlikte olmalı. Alıcının sayfada dikkatini dağıtacak farklı nesnelere odaklanmaması gerekir. Gösterge Tablosunda sayfa ayarlarından bunu yapabilirsiniz.

Bunların dışında ödeme sayfası oldukça yeterli bir tasarıma sahiptir.

E-ticaret mağazanızı süper şarj eden eklentiler

Uzantıları bir kenara bırakarak, mağazanızı daha da fazla şarj etmek için diğer WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz. Almanız gereken şey:

Özetle

Gördüğünüz gibi, WordPress ile kendi e-ticaret mağazanızı oluştururken karşılaşılan zorluk derecesi çok yüksek değil, ancak yukarıdaki adımların hepsinden geçmek biraz zaman alacaktır.

5 yıl önce böyle bir yazılıma sahip olmak için binlerce lira harcamanız gerekiyordu. Şimdi ücretsiz sahip olabilmeniz gerçekten güzel. Benim bunlar için hiç vaktim yok ya da büyük çaplı bir e-ticaret işi yapacağım derseniz profesyonel e-ticaret sistemi satışını yapan ya da kiralayan bir firma ile çalışmalısınız. Sadece yatırım yaparak e-ticaret sitenizi kurmanızda mümkün. Novo E-Ticaret firmasını bu iş için rahatlıkla önerebilirim.

0 0 votes
Article Rating
guest
3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Korcan
Korcan
3 yıl önce

Güzel bilgiler ve anlatım için teşekkürler. Eticarete giriş için faydalı bir yazı olmuş. Wix sayfasına yazdım buraya da yazayım, profesyonel e-ticaret yapmayı düşünüyorsanız bunlarla uğraşmayın. Fakat uygun maliyetlerle bir bakayım neler oluyor derseniz güzel bir seçim olabilir.

Tahsilat modüllerinde sorun yaşayabilirsiniz. Güvenlik riskleri de bulunmakta. Sanal pos kullanmayacaksanız iyi bir seçim olabilir.

Burak
Burak
3 yıl önce

Güvenlik açığıyla baş etmek için SSL satın alsak olmaz mı acaba?

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x