WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

Aradığımız WordPress temasını bulduktan sonra bizi farklı bir sorun bekliyor. Bazen oldukça can sıkıcı olan bu durumu düzeltmenin kolay bir yolu var. WordPress üzerinde dil dosyaları po uzantılı bir dil dosyasında tutulur. Bu dosyaları düzenlemek için ücretsiz bir editör kullanılır.

WordPress farklı dilleri destekleyen bir yapıya sahiptir. Diller ise Language veya Lang benzeri bir klasörde bulunur. İçinde Türkçe veya Turkish yazan bir .po uzantılı dosya var ise işimiz daha kolay.

Öncelikle Po Editör programını indirin. 

https://poedit.net/download

Bu dosyayı po editörü ile açın. Daha sonra düzenlemek istediğimiz kelimeleri tıklayarak alt menüde açılan çeviri kısmında istediğimiz kelimeyi yazıyoruz. Çeviri gereken dosya sayısı genelde fazla olur. Bu sebeple ctrl+f ya da Bul menüsünden istediğiniz kelimeyi aratın.

Eğer Türkçe dil dosyası bulunmuyorsa, İngilizce dil dosyasını alarak baştan düzenleme yapmanız gerekir. Düzenlemeyi tamamladıktan sonra farklı kaydet menüsünü kullanarak  dosyaya tr_TR adını verin.  Po Editör programı size mo ve po uzantılı 2 dosya sunacaktır. Bu dosyaları, WordPress temanızın içinde bulunan dil dosyalarının içine atın.

Dil dosyası düzenleme nasıl yapılır videosu

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x